Close

Not a member yet? Register now and get started.

lock and key

Sign in to your account.

Account Login

Forgot your password?

צעד אחד קדימה

28 במאי 2010 בתקשורת | תגובות

כנס קדימה שהתקיים אתמול בכנסת מכוון את קדימה לנקודה המרכזית, שאליה המפלגה צריכה לשאוף להגיע- בניה מחדש של יעוד העם היהודי בארץ ישראל. לכנס הגיעו מעל 400 איש, כאשר ניתן היה להבחין כי הגיעו אליו קבוצות וארגונים המשתייכים לזרמים רבים בחברה הישראלית. ארגונים חברתיים, מנהיגי דעה, רבנים, פוליטיקאים, מחנכים ואנשי אקדמיה, לקחו חלק בכנס, שאלו שאלות, העלו ביקורת על המערכת וניסו לייצר דיאלוג אמיתי, על הנושאים שמעצבים את החברה הישראלית.

דניאל גיגי, עורך משנה

במושב הפתיחה הדוברים- ד"ר מיכה גודמן ממכון הרטמן, הרב האורתודוקסי בני לאו, דוב אלבאום מומחה חילוני ליהדות, ויושבת ראש קדימה ציפי ליבני- הסכימו ביניהם על כך שישראל היום נמצאת במשבר זהות עמוק שאיתו היא צריכה להתמודד בדחיפות, אך במקביל הם גם הדגישו כי מדובר בהזדמנות שממנה ישראל יכולה לצאת הרבה יותר מחוזקת ומאוחדת. משבר הזהות של ישראל, לדעתם של הדוברים, נובע מהקונפליקט המיותר והלא הכרחי בין מדינה יהודית למדינה דמוקרטית, שמשפיע על כל הנושאים האחרים הנוגעים לקיומנו בארץ. לסיכום הפאנל טענו הדבורים שאם לא נבנה לעצמנו זהות ישראלית המשלבת "יהדות הלכתית מתקדמת" ו"דמוקרטיה מתחשבת" לא נוכל להתמודד ביעילות עם שום נושא אחר, כולל הנושא הביטחוני, שדחק את כל הנושאים החברתיים מסדר היום הציבורי.

בסיום כנס הפתיחה התחלק הקהל למספר פאנלים, שהמשותף לכולם הוא שכולם עסקו בשאלת הדת והמדינה, מזוויות שונות שלה. הפאנלים השונים עסקו בנושאי חינוך, נישואים ומבנה המרחב הציבורי וכללו דוברים מרוב הקשת החברתית הישראלית- חילונים, דתיים רפורמים, דתיים אורתודוקסים, עולים חדשים, אשכנזים ומזרחים- ועוררו לראשונה דיון מהותי בצביון שאנו רוצים לתת למדינה. בנושאי החינוך עסק הפאנל בעיקר בנושא לימודי הליבה, כאשר נעשה ניסיון להגיעה להסכמה בנושא זה.

שיאו של פאנל זה היה בכך שאיש תקשורת חרדי בשם דודי זילברשלג טען כי גם "הרבנים מודעים לחשיבות של לימוד מתמטיקה", ולעומת זאת איש רוח מהשמאל הלאומי, ד"ר גדי טאוב, טען שיש להכריח כל בית ספר ללמד גם תנ"ך ומסורת יהודית, כחלק מלימודי הליבה. פתאום הפערים בין החרדים לחילונים נראו קטנים, וניתן היה לראות את תחילתה של פשרה לאומית ישראלית. בפאנל אחר שעסק בנושא הגיור שוב הפערים בין אורתודוקסים יהודים לחילונים נראה כי הלך והצטמצם, כאשר הרב האורתודוקסי הרב שרלו יצא נגד הממסד הדתי בישראל והאשים אותו בבעיית הגיור שקיימת בארץ.

הכנס הצליח להגשים בצורה יפה את המטרה המרכזית שלשמה הוא נועד, פתיחת הדיון הציבורי על מהות והיעוד המשותף שלנו בארץ הזאת. החזון הציוני, והשואה שעברה על עם ישראל בגולה, היו מספיק חזקים להביא ולאחד במדינת ישראל יהודים, מכל קצוות העולם, אבל כנראה שההשפעה שלהם נשחקה, ולכן עלינו כעת להתקדם מהר ולמצוא זהות שתאחד את הישיבה שלנו כאן. כעת יש צורך לבנות זהות משותפת אמיתית שתשקף את החזון הציוני, אך לא תתמקד רק בחזון הציוני שאותו כבר הגשמנו. צריך להתקדם קדימה, כי מדינת היהודים קיימת, ועכשיו זאת האחריות של הדור שלנו לחשוב מה אנחנו רוצים לעשות איתה?

קדימה היא זאת שצריכה להתמקד במציאת התשובה לשאלה זו, כי זאת השאלה המהותית ביותר, שתשפיע על עתיד מדינת ישראל והעם היהודי בעשרות, ואולי במאות השנים הבאות. לא ניתן לדבר על עקרונות של חינוך, על עקרונות של נישואים, או על בניית המרחב הציבור, מבלי להבין מה תפקידינו בארץ הזאת ואיזה חברה אנחנו רוצים להקים פה. באותו האופן לא ניתן גם לפתור את בעיות הביטחון שלנו, שדחקו את כל הנושאים החברתיים מסדר היום הציבורי, מבלי שנחליט מה חשוב לנו פה, ועל מה אנחנו מוכנים לוותר. החברה הישראלית חייבת למצוא את ה"אני" המשותף לה, כי כל עוד הוא לא קיים אנחנו לא נוכל להחליט מה אנחנו עושים עם פיסת האדמה הקטנה שניתנה לנו, ונמשיך להתייחס האחד כלפי השני כזרים.

התשובה לשאלת הזהות היהודית נמצאת בחברה האזרחית, וקדימה צריכה רק לעזור לה להתגבש ולהיבנות, ולא לנסות ולהמציא אותה מחדש. אנשים שהיו אתמול בכנס בכנסת ראו את הזהות היהודית מול עיניהם, בדמות של ארגונים חברתיים, אזרחים חילוניים, אזרחים דתיים, מנהיגי קהילות, ואנשי רוח ואקדמיה, שבאו לכנס על מנת לתרום, ולהציג את חלקם בפסיפס המיוחד הזה של החברה שלנו. הכנסת היא המקום שבו הפוליטיקה יכולה לעזור בבניית הזהות, והמהלך של קדימה היה מיוחד מאוד, בגלל שהוא שיקף את האיחוד הנדרש בין סוכני הזהות הישראלית, שנמצאים בחברה הישראלית, לבין הפוליטיקאים בכנסת שתפקידם הוא לממש את הזהות הישראלית יהודית הזאת, במדינה היהודית.

המסקנה החשובה ביותר שניתן היה להסיק מהכנס אתמול היא שהמדינה החילונית לא יכולה, ולא צריכה להתנתק מהזהות היהודית שלה. ערכי הזהות היהודית שנחשפו אתמול על ידי דוברים בכנסת היו כל כך מרוממים ומשמעותיים, שאפילו חילונים בקהל, שחשו לעיתים רבות כעס על הממסד הדתי המנוכר, הרגישו גאווה להיות יהודים. פתאום הופיעו ערכים של חברה שרוצה להיות אור לגויים, ערכים של חברה שוויונית וצודקת יותר, וערכים של חברה שבה יש כבוד וסובלנות לדתות ולמגזרים אחרים. ביהדות כזאת שבה הדת היא גורם מהותי וחיובי, שמוביל אותנו להיות אנשים טובים יותר, כולנו רוצים לקחת חלק ולהיות מעורבים, ולכן כל המאבק המדומה בין דמוקרטיה ליהדות מתמוסס. אנחנו רוצים מדינה יהודית, אבל אנחנו רוצים יהדות שהיא שונה מהיהדות המזויפת, שהתגבשה רק בגלל הקשר המעוות בפוליטיקה, בין גורמים דתיים וחילוניים, שפועלים מתוך שיקולים אינטרסנטים.

היהדות היא בהרבה מובנים המגן של החברה הישראלית כבר אלפיים שנה, ולכן אנחנו כחילונים לא צריכים לוותר עליה כל כך מהר, מבלי שניסינו לעשות מאמץ אמיתי, להתאים אותה למציאות בה אנו חיים. המציאות שלנו כיום היא מציאות מיוחדת, מציאות שבה יש לנו מדינה יהודית דמוקרטית, חייה ובועטת, ואנחנו חייבים להכיר בעובדה הזו, ולחשוב מה הוא הבסיס הערכי של החברה שלנו. שילוב נכון בין ערכי היהדות לבין ערכי הדמוקרטיה אכן יכולה להיות התשובה שתוביל להתעלות של העם שלנו, וליצירת עם סגולה שבו נוכל כולנו לחיות באיכות חיים גבוהה יותר, ונוכל גם לתרום לסביבה שלנו.

הכנס של קדימה בהחלט היא מוצלח גם בגלל התכנים שלו וגם בגלל כי הצליח למשוך מגוון רחב של אוכלוסיה להיות חלק ממנו. בעיה אחת מרכזית בכנס הייתה שלא ראינו מספיק נציגים מהמגזר החרדי והערבי, שהם חלק חשוב בדיאלוג הזה, מאחר והם מייצגים את מקרי הקיצון שצריכים לשלב בחברה הישראלית. אסור אבל לשכוח שהכנס הזה הוא התחלה ולא הסוף של קשר, שאנחנו במפלגת קדימה חייבים לאמץ ולחזק- הקשר בין הפוליטיקה לבין הזהות היהודית, כפי שהיא באה לידי ביטוי בחברה האזרחית.

קדימה צריכה להיות זאת שמאחדת את החברה הישראלית, וזה בהחלט הכיוון הנכון לתחילת העבודה, ולכן היא צריכה להוביל את דרך האמצע בין יהדות לדמוקרטיה, כי שם נמצא המקום האמיתי של מפלגת מרכז בישראל.

מקור: יאללה קדימה

 


תגובה